Jdi na obsah Jdi na menu

Hemipenis-samčí pářicí orgán plazů

Hemipenis je část samčí pohlavní soustavy plazů. Pohlavní orgán samců plazů se skládá ze dvou hemipenisů, které jsou ukryty v kapsách za kloakou směrem k ocasu. Jedná se o duté, tupě zakončené útvary s charakteristickým členitým povrchem. Proto se také často při determinaci pohlaví využívá zesíleného kořene ocasu, právě kvůli těmto kapsám. Hemipenisy mají různé tvary, z jejich povrchu vystupují výrůstky, které slouží k dobrém zachycení v kloace samice.  Od báze až po špičku hemipenisu vede spermatická rýha, která je při erekci krytá okolní sliznicí a působí jako uzavřený kanálek. 

bez-nazvu-1.jpg

Uložení hemipenisů v kořenu ocasu (kresba T. Caska)

hemipenisy.jpg

Vysunuté hemipenisy slepýše křehkého (Anguis fragilis)

Choroby

Občas se stává, že vysunutý hemipenis nedokáže zvíře zatáhnout zpátky do kapsy. Tomuto jevu se říká vyhřeznutí. V případě, že je hemipenis vyhřezlý, je důležité si této nepříjemnosti všimnout co nejdříve, aby nenastalo oschnutí. V případě, že hemipenis je již oschlý zvíře o něj přijde, je lepčí vyhledat odbournou pomic veterináře. V případě amputace to chovu ale nijak nevadí, protože funkci zastoupí hemipenis druhý. K vyhřeznutí se může přidat i infekce a opět bychom měli vyhledat veterináře.

zdroj: VERGNER, Ivan. Ještěři: biologie, chov. Vyd. 1. Jihlava: Madagaskar, 2001, 462 s. Svět exotiky. ISBN 80-860-6823-4.