Jdi na obsah Jdi na menu

Chov cvrčků

7. 2. 2012

Už mě nebavilo kupovat si ve zverimexu krabičku cvrčků za 40 kč, a proto jsem se rozhodl zkusit svůj vlastní chov.

Chov

V Bau a dalších podobných prodejnách se dá sehnat plastový box s víkem, proložky od vajec má doma také skoro každý dál budeme potřebovat ještě záclonu a nějaké mělké misky.

Na dno boxu jsem dal papírový ubrousek, pro lepší vysušení trusu. Proložky od vajec jsem naskládal na sebe a vložil do boxu napříč. Do víka jsem vyřízl otvor 30x20 cm, pro lepší odvětrání a lepší schnutí trusu, otvor je dobré zakrýt včelařským pletivem, nebo pletivem proti hmyzu. Dál budeme potřebovat krabičku od Flory nebo nějakou podobnou. Naplníme rašelinou a přetáhneme starou záclonou nebo jemným pletivem (záclonu cvrčci časem rozkoušou), aby se cvrčci nehrabali v hlíně. Rašelinu v misce udržujeme stále vlhkou.  Když cvrčci dorostou do dospělosti nechávám krabičku v boxu asi 14 dní pro nakladení vajíček. Potom jí přemisťuji do menšího boxu, kde dochází k líhnutí nymf. Vývoj cvrčka do dospělosti trvá asi 8 týdnů.

Teplota

Cvrčci jsou velmi teplomilní živočichové pro chov velkých cvrčků postačí teplota kolem 25 °C. Pro odchov z vajíček jsou lepší vyšší teploty a to kolem 28-30°C. Když mají cvrčci vyšší teploty daleko rychleji rostou.

Potrava

Pro velké cvrčky se hodí jako příjem vody salát, pampeliška, rajče, okurka, jablko a nastrouhaná mrkev.

Suchou složku potravy tvoří pšeničný šrot. strouhanka, masokostní moučka (mohou být i granule pro psa), piškoty (ty opravdu milují). Je lepší dát tuto potravu do nějakých misek, aby se nedělal zbytečně po cvrčkáriu bordel.

U mladých cvrčků dávám jako zdroj vody pouze okurku, protože dřív než jsem to vychytal mi vždy uhynuli, dával jsem jim pampelišku, spařenou kopřivu ale zřejmě nemají silná kusadla na tento typ rostlin.

Suchou složku tvoří masokostní moučka a šrot. Tyto složky musí být v papírové nebo dřevěné krabičce, aby se tam mohli dost malí cvrčci.

Tak snad Vám to v chovu cvrčků pomůže.                                                          

Tomáš C.

Druhy cvrčků

Cvrček černý (Gryllus bimaculatus)

 cvrcek-cerny.jpg

cvrcek-cerny-hlava.jpg

cvrcek-cerny-samec.jpg

Cvrček domácí (Acheta domestica)

 cvrcek-domaci.jpg

Cvrček krátkokřídlý (Gryllus bimaculatus)

  cvrcek-kratkokridly.jpg