Jdi na obsah Jdi na menu

Chov švábů Shelfordella tartara

21. 10. 2013

img_1634.jpg

 Výhody švábů, proti cvrčkům

1. Neexistuje kanibalismus 

2. Délka života

3. Necvrkají

4. Nekoušou zvířata

5. Sežerou téměř vše

6. Nízký zápach 

Nevýhody

1. Stížená manipulace díky rychlému pohybu

2. Schopnost přežít velice dlouho v bytových podmínkách (bez hrozby reprodukce)

3. Některým zvířatům nemusejí chutnat, kvůli "lepidlu" v zadečku

Šváb turkistánský (Shelfordella tartara) je velice oblíbený krmný hmyz. K chovu stačí staré akvárium nebo plastový box. Tito švábi jsou neschopní lézt po hladkých plochách, avšak stačí drobné nečistoty a dokáží to. Šváby můžeme chovat na relativně malém prostoru, jsou zvyklí žít ve velkých koloniích čítající stovky jedinců. 

samec

Samec- dlouhá křídla

Samice

Samice- zavalitější tělo, bez křídel

K chovu používám akvárium s vrstvou rašeliny na dně. Interiér je vystlán několika proložkami od vajec, které slouží jako švábí paneláky. Pod substrátem topím topným kabelem, protože švábi potřebují vyšší teplotu. Jednou týdně chovnou nádrž rosím. Pro založení chovu je ideální si pořídit kolem litru adultních jedinců (1300ks). 

Jednodenní šváb

Chvíli trvá než se chov správně zajede. Samice ze začátku kladou ootéky, které si přivezly od původního chovatele. Samice vytváří přibližně jednou za 2 měsíce ootéku s dvaceti vajíčky, ze kterých se při vhodné teplotě přibližně po 2 měsících začínají líhnout malí 4mm švábi, kteří  do dospělosti dorůstají po 4-5 měsících. Ooteéky můžeme ponechat v chovné nádrži, nebo je inkubovat v jiné nádobě. K inkubaci jsem použil rašelinu s vermikulitem a teplotu kolem 28°C. 

Potrava: Suchou složku krmení obstarává kukuřičný šrot, ovesné vločky, strouhanka. 

Jako vlhké krmivo ze kterého švábi získávají vodu podávám jablka, broskve, brokolici, okurku, mrkev a pampelišku. Vyhýbám se ledovému salátu, ten způsobuje průjmy.