Jdi na obsah Jdi na menu

Jak chovat sklípkany

29. 11. 2012

 Sklípkani obecně nejsou nároční na chov, nejdůležitějšími parametry při chování pavouků je vlhkost a teplota. Tyto parametry se odvozují od jejich domoviny, tedy od subtropických a tropických klimatických zón Ameriky, Asie Afriky a Austrálie. Při pořizování sklípkana musíme myslet na to, zda doma někdo netrpí arachnofobií, abychom mu nezpůsobili nepřímné psychické stavy. Pavouci rozhodně nejsou mazlíci, jako potkani, kočky. Ochočit se nedají a hrát si s nimi je nemožné. Pavouka od mala můžeme nechat zvykat na běhání po ruce. I tak se ale může stát že vás pavouk kousne. 

Terárium

O teráriích máme samostaný článek. Obecně se dá řici že sklípkani nepotřebují velké prostory pro svůj pohyb. Mladé pavouky můžeme chovat v plastových krabičkách. Musíme ale myslet na potřeby pavouka, především jestli se jedná o stromového, zemního nebo podzemního. V teráriu by měla být umístěna nádržka s vodou, pavouci poměrně hodně pijí. Smotané zbytky potravy odstraňujeme pinzetou, než začnou plesnivět a smrdět. Při neodstraění hrozí napadení pavouka plísní. Pavouci by měli mít možnost vybrat si část terária, která jim vyhovuje, proto bychom měli rosit část terária okolo misky s vodou. Teplota při které se chová většina druhů sklípkanů je kolem 25°C.

Potrava

Hlavní složku potravy pavouků tvoří hmyz, jako jsou různé druhy cvrčků, švábi, sarančata. Větším pavoukům můžeme předkládat myší holátka. V případě že pavouk spořádá myší holátko, nemusíte ho krmit celý měsíc. 

b.epicureanum--4-.jpg

Mladé sklípkany krmíme mikro cvrčky, případně menšími moučnými červy, musíme však dávat pozor, aby se nezahrabali do substrátu. V létě si většina chovatelů položí otázku, zda by si nemohli nasmýkat hmyz na louce. Určitě mohli, ale já osobně to nedoporučujim protože volně žijíci hmyz je napadený mnoha parazity. Kteří mohou napadnout i našeho pavouka a zahubit ho. Další ohrožení ze strany krmného hmyzu je v období svlékání sklípkana, pavouk je měkký a cvrček by ho mohl pokousat. Týden po svleku, když jsou všechny části tvrdé začínáme krmit. Pavouka krmíme tak, aby měl zadeček velký ne však napnutý k prasknutí. Mladé pavouky krmíme častěji, dospělým dáváme přibližně 2 krmná zvířata týdně. Někdy se stane, že pavouk potravu nepřijímá. To může být způsobeno různými situacemi, například, přirozeným hladověním, kdy je pavouk dostatečně nasycen, období před svlékáním, choroba, případně hlídání kokonu s vajíčky.

Péče o dovolené

Pokud jedete na dovolenou nemusíte se starat o krmení, pavouka přemístěte do teploty kolem 15°C lehce ho poroste a on na vás počká klidně 2-3 týdny.

Způsoby chování sklípkanů

Sklípkani se nejčastěji brání útěkem. Mezi další učinné metody obrany patří jedovaté kousnutí, vykopávání žahavých chloupků a ostřikování výkaly. 

Jedovaté kousnutí je sklípkany používáno často. Při této obraně se pavouk postaví, hlavohruď zvedne do nějakých 90° . Toto by se dalo nazvat jako varovné gesto, pavouk přeci jen působí větší a nejdřív vás varuje před kousnutím. V případě že je i nadále v ohrožení bleskovým výpadem kousne protivníka.

p2186415.jpg

Uvolňování žahavých chloupků je obranná metoda amerických sklípkanů. Při ohrožení nebo vyrušení pavouk zádní nohou vyčeše žahavé chloupky zpravidla to nebývá jen jednou ale několikrát tuto obranu opakuje. Chloupky jsou velice jemné, mohou způsobit zánět spojivek, případně nepříjemné svědění kůže. Pavoukovi po této obraně zůstane lysý zadeček, při dalším svleku se žahavé chloupky obnoví. 

Ostřikování výkaly

Tento způsob obrany jsem zaznamenal u pavouků rodu Avicularia. Sklípkan nejdříve nadzvedne zadeček a pak vystřelí dávku výkalů.

Svlékání kutikuly

Pro dobré svlečení potřebují pavouci vyšší vzdušnou vlhkost. Pavouk se na svlékání připravuje. Přestane přijímat potravu, úkryt se obetká pavučinou. Svlékání probíhá následovně. Pavouk si lehne na záda, po několika hodinách se tlak hemolymfy dostatečně zvýší a praskne hlavohruď a zadeček. Pavouk postupně vytahuje nohy, které po svlékání procvičuje, aby rozpohyboval klouby. Pavouka bychom neměli rušit, protože je měkký a mohl by si při útěku pokřivit končetiny, které by se mu hůře svlékaly. 

 

img_2872.jpg

 

Pavouk postupně vytahuje nohy

 

img_2873.jpg

Tyto chelicery momentálně nejsou nebezpečné, jsou měkké

 

img_2874.jpg

Zpátky na nohách, teď přichází zotavení ze dřiny

 

 

 

V případě, že máte nějaký dotaz nebojte se napsat, rád vám odpovím :-)

Tom

 

 

Náhledy fotografií ze složky Sklípkani