Jdi na obsah Jdi na menu

Začínající terarista díl I.

15. 4. 2012

V posledních letech se staly oblíbenými domácími mazlíčky terarijní zvířata. Zvýšila se mnohonásobně i jejich dostupnost a to právě s přibývajícím počtem chovatelů a jejich úspěšnými odchovy, velkými teraburzami a v neposlední řadě i zverimexy, kde se zvířata pořizují až třikrát dražší než přímo od chovatele. Před nákupem zvířete by si měl každý pečlivě prostudovat, co ono zvíře vyžaduje a jestli mu tyto podmínky jsme schopni dopřát. Jedná se o terárium, krmení a nesmíme také zapomenout na péči během naší dovolené. 

Hadi

Začínající terarista by si rozhodně neměl kupovat hady velké či jedovaté. Pro začátek je na trhu velké množství malých a atraktivních hadů za příjemné ceny. Optimální délka hada pro začínajícího chovatele je do 1,5m. Takový had spořádá jednu myš týdně. V případě, že si půjdete koupit mládě hada, mělo by být zvyklé na kontakt s člověkem, řádně vykrmené bez vad (hubenost, poranění, roztoči). U mláďat je důležitý příjem potravy, proto by měla být před koupí rozkrmená. Může se však stát, že po přinesení hada domů přestane přijímat potravu, proto je nutné krmit násilím, nebo zkusit jinou potravu, místo holátka kousek kuřecího prsa. Jako první chovanec do terária by Hroznýšovec duhovýměl přijít jeden z následujících druhů. Elaphe guttata neboli užovka červená, klidný snadno ochočitelný had, který je velmi žravý a snadno přijímá potravu. Pořizovací cena přírodního zbarvení není vysoká 400-600 kč. Na teraburzách se dají pořídit i různé barevné mutace, ty jsou ovšem značně dražší. Místo užovky červené si můžete pořídit barevně atraktivnějšího hada a to Lampropeltis triangulum tedy korálovku sedlatou. Maximální délka je kolem 130 cm. Pořizovací cena může být vyšší, ale na burzách se dájí sehnat od 400 do 1000 kč. U korálovky sedlaté je evidováno 25 poddruhů! Trošku větším a tlustším hadem je krásný hroznýšovec duhový. Mládě se dá sehnat do 800 kč. Tak to by byl výčet těch nejvhodnějších hadů pro začínající teraristy. Jako nevhodné chovance pro začátečníky se rozhodně nedají doporučit krásní, atraktivní hadi jako je krajta zelená, psohlavec hnědý, hroznýš královský, krajta tmavá.

Ještěři

Na absolutní špičce oblíbenosti se drží právem zajímavý a krásný ještěr z Austrálie Pogona vitticeps česky Agama vousatá. Vousatku seženete téměř v každém zverimexu a na burzách je k dostání v nepřeberném množství, především díky povedeným odchovům. Agamy při zajištění základních podmínek nejsou náročné, dají se velmi dobře ochoč419260_2458787488420_1814149789_1511234_1066555619_n.jpgit. Dorůstají přibližně 60 cm. Na druhém místě v oblíbenosti se drží druh z čeledi gekonovitých a to Eublepharis macularius. Gekončík noční původem z Iránu, Afghánistánu je nenáročný noční druh, se kterým si moc legrace neužijete, právě protože je aktivní v noci. Je to ovšem hezký gekon, který není náročný na prostor a pro skupinu samce a dvou samic postačí terárium o velikosti 60*50*30. Jako u ostatních druhů terarijních zvířat i zde existují různé mutace, za které si připlatíte. Běžný gekončík se dá sehnat od 250 kč. Trio nejoblíbenějších uzavírá Chameleon jemenský (Chameleo calyptratus), který není úplně snadný na chov, ale lze jej doporučit. Při splnění základních podmínek chov nečinní velké problémy. Důležité pro chameleony je vysoké terárium s množstvím větví. Všichni ještěři s denní aktivitou musí mít v teráriu UVB záření, bez kterého nemohou metabolizovat provitamin D3. Krmný hmyz také nestačí svými živinami, proto se obaluje ve vitaminových a minerálních směsích, ať už tekutých nebo sypkých. Začínajícím chovatelům nelze doporučit velké ještěry jako jsou Leguán zelený (Iguana iguana), mláďata se dají pořídit za rozumné ceny jsou krásná a dospělci ještě krásnější. Leguáni rychle rostou a proto jsou velice nároční na prostor, samec leguána může dorůst až 2 metrů a v dospělosti může být značně agresivní. Jsou to býložravci a jsou nároční na dodávání vitaminů a minerálů a UVB záření.

Sklípkani

Před pořízením sklípkana je dobré zjistit jestli někdo z vaší rodiny netrpí arachnofobií. Pokud tomu tak není, můžete se vesele pustit do vybírání. Pro začátečníky jsou nejlepší druhy z rodu Brachypelma a Grammostola. Brachypelma boehmeiRod brachypelma nabízí velké barevné sklípkany, kteří budou ozdobou terária. Rod grammostola je na tom s atraktivností druhů o poznání hůře všechny druhy jsou zbarveny hnědě nebo černě. Sklípkani nejsou nikterak nároční, při dodržení podmínek vlhkosti a teploty se můžete těšit jejich přítomnosti až 15 let. Tyto dva zmíněné rody jsou pozemní, proto terárium připravíme jejich potřebám. Pro začínajícího chovatele doporučuji koupit odrostlejšího jedince a pokud to jde tak samici, která žije déle. K nakupování sklípkanů nemůžu doporučit zverimexy, kde nevíme jak je zvíře staré, hlavně většinou bývají předražení. Pro nákup jsou nejvhodnější teraburzy, kde si můžete vybrat z obrovského množství sklípkanů. Sklípkani se živí hmyzem, větší jedinci myšími holátky. Sklípkani mají výhodu, že během naší dovolené se o ně nemusí nikdo starat. Stačí snížit teplotu na 15 °C před odjezdem nakrmit, pořádně porosit. Takto připravený sklípkan vydrží nepřítomnost chovatele bezpečně 14 dní.

 Tomáš