Jdi na obsah Jdi na menu

Začínající terarista díl II.

20. 9. 2012

Jako první před nákupem zvířete bychom si měli položit Nerudovskou otázku kam s ním? Terárium pro našeho chovance by mělo být již předem připravené. Každé zvíře má jiné potřeby a podle toho se také odvijí velikost a vybavení terária. Správné terárium by mělo imitovat přírodní podmínky v lokalitě výskytu (poušť, step, břeh řeky, prales). Nádrž pro naše chovance můžeme vyrobit 2 nejčastějšími způsoby. Menší terária můžeme slepit pomocí silikonu ze skel, která si necháme nařezat u sklenáře, pro terárium je vhodná tloušťka 4 mm. Nebo terária velká vytvořit z OSB desek, které jsou odolné proti vlhkosti a nejsou ani finančně náročné (pozn. vyjde samostatný článek). Další možností jak získat terárium je si ho zakoupit u specializovaných firem, terária se prodávají skleněná s větráním a dvířky. Pro ty, kteří nechtějí strávit více času modelováním pozadí jsou tu společnosti, které prodávají plně vybavená terária, se vším, co zvíře potřebuje. Takové terárium je ale příliš drahé. 

Prostorné terárium pro agamy vousaté a želvárium

Každé zvíře má jiné nároky na prostor, ve kterém se pohybuje. Agamám, gekonům, želvám a pozemním hadům volíme delší a nižší terárium. Pro chameleony volíme terárium vyšší aspoň 1 metr na výšku. Samotřejmě se to všechno odvijí od individuálních potřeb daného druhu. Správné terárium by mělo větrat, ale nesmí v něm být průvan. Většina zvířat se pohybuje i vertikálním směrem, proto je vhodné vytvořit, nebo zakoupit nějaké pozadí. Pro menší ještěry, žáby, bezobratlé můžeme zkusit vyrobit pozadí z polystyrenu. Pro větší plazy jsou lepší betonová pozadí. Nevýhoda tohoto pozadí je jeho hmotnost a pro někoho špatné tvarování. (pozn. také brzy vyjde článek). V případě, že rovnáme nějaké kameny, či kořeny jako úkryt či pozadí, měli bychom si být jisti, že nehrozí zavalení zvířete. Hodně zvířat se přes schovává, proto i v teráriu by měli mít nějakou možnost úkrytu. 

Hotové terárium pro Agamy trpasličí

Jako podklad se nejčastěji používají různé štěrky a písky. Písek by měl být hrubší, aby šly dobře odstraňovat výkaly. Písek můžeme nakopat u řeky či potoku nebo zakoupit v nějakém obchodě. Písek by měl být přídodní barvy, žádný obarvený růžový, žlutý a jiné podivné šílenosti. To do terária nepatří. Jako další možnost třeba pro hady a pavouky se nabízejí různé štěpky až už bukové či kokosové. v případě že máme žáby můžeme zvolit kvalitní rašelinu BEZ HNOJIV! tento substrát udržuje vlhkost, nevýhodou je čištění. Do terárií nepatří hobliny a už vůbec ne piliny! 

Osvětlení a vyhřívání v teráriu zajišťují zářivky a žárovky. Zářivky nevyzařují takové množství tepla, aby se pod nimi mohli plazi vyhřívat. Slouží tedy jen k osvětlení. Pro vyhřívací místa použijeme bodové žárovky, které jsou zavěšené v květináči a mimo dosah zvířat, aby se o ně nepopálila. V každém teráriu bude potřeba jiný výkon žárovky ideální jsou 25-60W. V případě že žárovka k vytopení terária nestačí, můžeme dokoupit topné kabely, či vyhřívané kameny. Denní plazi potřebují UVB žárovku, která jim dodává důležité  ultrafialové záření pro správnou metabolizaci vitaminu D. Přes léto je pro zvířata výborné když se mohou slunit na přímém slunci. UV záření neprochází přes sklo. Pozor na brzké jaro, nám lidem je na slunci teplo ale ještěři mohou nastydnout. Nevyšší teplota je vždy pod vyhřívací žárovkou, v teráriu musí mít plaz možnost si vybrat, tu teplotu, kterou zrovna potřebuje. Protože, plazi neumí regulovat teplotu. Vhodné rozmezí teplot pro všechny druhy plazů je 24-32 °C. Agamy vousaté, které pocházejí z pouští Austrálie potřebuje teplotu vyšší a pod lampami 40°C. V noci je vhodné, pokud teplota klesne na 20°C. Osvětlení v teráriu by mělo kopírovat délku dne. Většina ještěrů se z misky pít nenaučí. proto rosíme dekoraci v teráriu, i samotná zvířata. Všežravým a býložravým ještěrům dodáváme trochu vody v zelenině a ovoci. Každý druh má jiné nároky na vlhkost vzduchu, pouštní ještěry můžeme trošku porosit na večer, nebo ráno, než se jimp9203136.jpg

rozsvítí světlo. Jinak tomu je u vlhkomilnějších druhů jako jsou agamy kočinčinské, pralesní gekony a některé druhy hadů rosíme častěji a udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost. Mláďata obecně potřebují větší vlhkost než dospělci. 

Jako dekoraci můžeme použít různé větve, kořeny a rostliny. Většina větších ještěrů vám rostliny brzy zničí. Při pořizování rostliny do terária si hlídáme její jedovatost, abychom si neotrávili našeho chovance. Na světelné, vlhkostní a teplotní nároky. Kaktus určtitě není vhodný do pralesního terária a pnoucí liána zase není vhodná do pouštního terária. Je potřeba vybírat tuholisté rostliny jsou odolnější proti poškození. 

Tomáš