Jdi na obsah Jdi na menu

Přednáška Gaviáli na Čambalu 16.9.2014

17. 9. 2014

s200_jeffrey.lang.jpg

 

  Gaviál indický (Gavialus gangeticus) je jedinným žijícím zástupcem čeledi Gaviálovití a patří mezi kriticky ohrožené druhy plazů. Tento až šest metrů dlouhý rybožravý krokodýl je nápadný svými dlouhými úzkými čelistmi a vysokými štítky na hřbetu ocasu. Na konci horní čelisti se u samců nachází chrupavčitý výrůstek zvaný "ghara" pomocí kterého mohou vydávat syčivé zvuky. Jejich domovem jsou především Indické řeky Čambal a Girwa a několik málo kusů se vyskytuje v Nepálu. Celkový počet těchto impozantních tvorů je odhadován na pouhých 200 jedinců! Největší úhyn byl zaznamenán v letech 2006/2007 kdy vymřelo 25-33% procent celé populace! Na základě tohoto úbytku byl odstartován vědecký projekt na záchranu gaviálů, jehož cílem je mimo jiné zjisti příčinu tohoto úhynu, který nebyl zaznamenán u žádného jiného živočišného druhu vyskytujícím se v gaviálím biotopu. Pomocí vysílaček upevněných na ocase či krku dospělých gaviálů bylo zjištěno, že migrují po různých úsecích řeky Čambal a to až 100 km. Tato informace byla velice důležitá z hlediska ochrany biotopu. Kvůli migraci krokodýlů nelze chránit pouze některé úseky řeky jak bylo původně myšleno, například místa s vysokým počtem hnízdišť, ale řeku jako takovou po celé její délce. V rámci projektu proběhlo také několik workshopů, kde se organizace Gharial Conservation Alliance snažila vysvětlit lokálním domorodcům proč je důležité gaviáli chránit.

 

10708119_717854031596384_377390866_n.jpg

   Velkou část své prezentace věnoval Jeffrey Lang fotografiím a videozáznamům mláďat gaviálů. Mohli jsme například spatřit unikátní záběry líhnutí malých krokodýlků na břehu řeky Čambal, natočené v noci na infrakameru. Před vylíhnutím vydávají mláďata akustické signály, aby přilákali samici, která je pak doslova vyhrabe z hnízda. Poté malí gaviáli spěchají do vody, kde stráví příštích 6 týdnů svého života s hlídajícím párem dospělích krokodýlů, kteří je chrání před predátory. Tito dospělci však nemusí být jejich rodiče, jedná se tedy o takzvaný školkový systém. Někdy jsou některá hnízda izolovaná od ostatních a mláďata která se zde vylíhnou tak nemají ochranu hlídačů, proto se v rámci záchraného projektu izolovaná hnízda někdy přenáší do blízkosti ostatních.

10706499_717854034929717_1978634234_n.jpg

       Gaviál je navzdory svému hrozivému vzhledu  mírumilovné zvíře a na člověka zaútočí pouze když se cítí ohrožen. Doufáme, že se Jeffreyovi a jeho organizaci povede gaviáli zachránit před vyhynutím a navýšit jejich počty ve volné přírodě. 

 

Za tým Herpetology.cz

Dino

 

 

Webové stránky organizace ochraňující gaviáli:

www.gharialconservationalliance.org/