Jdi na obsah Jdi na menu

Chorvatsko 2014

Hodně natěšení jsme vyráželi 5. září směr Chorvatsko do Rogoznice. Po předchozím zkoumání balcanica.info jsme věděli, že v okolí se vyskytuje dost druhů, mohla by jich být tak třetina abychom odjížděli spokojení. Ale to předbíhám.  Vyráželi jsme tedy kolem půl páté ráno a čekalo nás 1037 km a 10 a půl hodiny za volantem. Jeli jsme standartně přes Vídeň- Graz- Maribor- Záhřeb. Rakouská dálniční známka 8,5 €, cesta absolutně bez problémů až na hranice se Slovinskem, kde jsme kupovali dálniční známku pro tu jejich pár kilometrů dlouhou dálnici. Silnice je to sice pěkná, ale 15 € za týdenní vinětu je opravdu moc. V Chorvatsku jsme se parádně vyhnuli mýtným branám na manuální placení, protože jsme měli propůjčené ENC krabičky, ze kterých se odečítají peníze za projeté úseky. Velice dobrá věc!

Ameles decolor

První den jsme vyrazili do okolí našeho ubytování našli jsme kudlanky Mantis religiosa a Ameles decolor. Ropuchu zelenou a štíhlovku balkánskou v provedení knižní záložky. Dorazili jsme do pěkné zahrady s fíkovníky, kde jsme nadzvedli pár kamenů a objevili štíry rodu Euscorpius a mrštné stonohy Scolopendra cingulata. Nedaleko pod fíkovníkem se v trávě ukrývala saranče uherská Acrida ungarica. Opodál nás rozrušilo šustění v trávě, které spíš přípomínalo zvuk jako když nás pronásleduje nějaký dinosaurus, jednalo se o velkou ještěrku balkánskou (Lacerta trilineata). Na satelitních mapách jsme si našli vodní nádrže a směřovali k nim. U první jsme ze silnice spatřily tři želvy, které se po zazoomování naším vybavením identifikovaly jako želvy nádherné Trachemys scripta elegans. Nádrž byla plná malých kaprů, takže želvy rozhodně nestrádaly. Kousek dál se podle map mělo nacházet další jezero. Dorazili jsme ke krásně zarostlému jezírku, kolem poletovaly vážky a zelení skokani naskákali do vody. Kolem vody však bylo úplné mrtvo. Cestou zpět jsme potkali pár motýlů, které zajímal náš zápach, který z nás vycházel po nachozených kilometrech. U jednoho opuštěného domu jsme narazili na limetkovník, který byl obsypaný nádhernými limetkami, ihned nám hlavou blesko MOJITO (mátu jsme si dovezli)! Večer jsme obešli náš domek a narazili na několik gekonů tureckých (Hemidactylus turcicus).

img_0078.jpg

  Na cestě do národního parku KRKA se nám podařilo zdokumentovat kudlanku nábožnou jak ukusuje hlavu obrovského sarančete. Na parkovišti nad řekou se nám v trávě ukázala kudlanka jižní (Empusa fasciata). Na kamenech nad kaňonem se vyhřívala ještěrka jadranská (Podarcis mellisellensis) a nedaleko od ní nám zmizel ocásek hada, bohužel určit jsme nedokázali. Na starém kmenu se nám podařilo objevit ještěrku italskou (Podarcis siculus). Po silném dešti k naší terase přiskákala ropucha zelená (Bufotes viridis). 

Bohužel tímto výčtem druhů naše úspěšnost skončila. Nebyla to úplně úspěšná expedice, jakou jsme očekávali, věříme však, že příští návštěva bude o poznání lepší.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Chorvatsko