Jdi na obsah Jdi na menu

Korálovka mexická (Lampropeltis mexicana greeri)

18. 2. 2012

koralovka-mexicka.jpgKorálovka mexická (Lampropeltis mexicana greeri)

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: hadi (Serpentes)
Čeleď: užovkovití (Colubridae)
Rod: korálovka (Lampropeltis)

Popis

Lampropeltis mexicana je had dosahující délky přibližně 60 až 90 cm. Výjimkou jsou staří jedinci, dlouzí až 1 metr. Hadi mají 190–211 ventrálních štítků, 51–65 subkaudálních štítků, 7 supralabiálií, 8–11 infralabiálií a dorsální štítky ve 21 až 25 řadách. Na šedém těle mají umístěno 23 až 46 výrazných, červených nebo červenohnědých skvrn nebo pruhů. Barva oční duhovky je hnědá. Zbarvení této formy je ustálené. Na světle šedém podkladě těla jsou umístěny červené nebo červenohnědé pruhy, které jsou černě orámované. Pruhy zasahují nejdále k ventráliím, nejsou tedy okolo celého těla. Typickým znakem této formy jsou také dvě černé, často spojené skvrny na hlavě a dále velká týlová červená skvrna. Tato skvrna není spojena s prvním červeným pruhem na těle. Někteří jedinci této barevné formy jsou zvlášť atraktivní barvou a kresbou.

Výskyt

Areál výskytu se uvádí v mexických státech Taumalipas, San Luis Potosí, Coahuila, Nuevo Leon, Guanajuato, Zacatecas a Durango. Je tedy mexickým endemitem. Korálovky jsou obyvateli okrají pouští a hor, lemujících sandanskou část pouště Chihuahua

Rozmnožování

Korálovka snáší kolem 15 vajec ve snůšce. Doba inkubace je přibližně 50-60 dní.  Podmínkou pro úspěšné rozmnožení je zimní snížení teploty na 10–15 °C, po dobu 6–10 týdnů. Páření probíhá asi měsíc po odzimování. Samci bývají velmi aktivní. Pokud samce k samici připouštíme, je dobré zdařilé páření s odstupem několika dní alespoň třikrát opakovat. Oplození vajec bývá vyšší. Za čtyři až osm týdnů po páření snáší samice 5–12 vajec, asi 3,5 cm dlouhých.
Inkubaci provádíme ve vlhkém vermikulitu při teplotě 27–29 °C.

 

Náhledy fotografií ze složky Korálovka mexická (Lampropeltis mexicana)