Jdi na obsah Jdi na menu

Agama vousatá (Pogona vitticeps)

5. 2. 2013

img_0780.jpg

Říše: živočichové (animalia)

Kmen: strunatci (chordata)

Podkmen: obratlovci (vertebrata)

Třída: plazi (reptilia)

Řád: šupinatí (squamata)

Podřád: ještěři (Sauria)

Čeleď: agamovití (Agamidae)

Rod: Agama (Pogona)

Popis

Agama vousatá měří 50-60 cm má světle hnědou barvu s různými tmavě hnědými, bílými a oranžovými vzory vše záleží na rodičích. Je vyšlechtěno již několik barevných mutací. Po stanách hlavy a na bocích má dlouhé kožní výrůstky, připomínající vousy. Tělo je zploštělé. Břicho bílé. 

Rozšíření

Polopoušť a otevřené lesnaté oblasti Austrálie, velmi obratná, dobře šplhá.


 

Potrava

Různé druhy hmyzu, myší holátka, ryby, ovoce a zelenina (mrkev, čínské zelí, jablka, pampelišky) vyhněte se citrusům. Mladé agamy by měly mít více živočišné stravy v dospělosti se vyrovná podíl rostlinné a živočišné stravy. Krmný hmyz je dobré obalovat ve vitamínové směsi. Vodu získávají agamy ze zeleniny, z misky nepijí, proto postřikujeme agamy dvakrát týdně.

Chování

Agamy jsou poměrně sociální zvířata v teráriu. Mlláďata spolu komunikují pokyvováním hlavy a často tvoří sandwich. Ochočení je jednoduché, agamy jsou velmi klidné. V případě že si agamy nesednou nebo jde o samce tak nafouknou temné černé vousy na bradě a rozevřou čelisti.

 img_2968.jpg

Terárium

Pro jeden exemplář volíme terárium o rozměrech 100X50X50 cm. V případě chovné skupiny jednoho samce a dvou samic minimálně 150X60X50 cm. Agamy jsou velmi teplomilné, proto v  teráriu udržujeme teplotu kolem 30°C pod výhřevnými lampami 45-50°C. Při chovu samce společně se samicemi  dochází ze stran samečků k neustálém páření a samičkám tak způsobují stres. Na dno používáme písek, který alespoň 2X ročně vyměníme. Neměly by chybět kořeny a kameny. Vhodně je 3D pozadí s terasami, na kterých agamy rády odpočívají. 

Pohlaví

Jde poznat brzy, ale také až během páření. Pokud agamě zvednete ocas a je u kořene ocasu vidět žlábek, máte samce. Žlábek se tvoří mezi hemipenisy. Samice žlábek nemají. 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Agama vousatá (Pogona vitticeps)