Jdi na obsah Jdi na menu

Chameleolis vousatý (Chamaeleolis barbatus)

12. 8. 2014

holka-2.jpg

 

 

Chameleolis vousatý, dříve anolis vousatý, je asi 35 cm dlouhý ještěr, vyskytující se endemicky pouze na Kubě, společně s ostatními druhy rodu Chamaeleolis (porcus, guamuhaya, chamaeleonides a sierramaestrae). Jeho přirozeným biotopem jsou vlhké lesy, kde žije skrytě ve větvích stromů a keřů.

 

 

  Popis

 Název chameleolis napovídá spojení některých znaků chameleonů a anolisů v jednoho bizarního živočicha. Při prvním pohledu nás zaujme poměrně velká hlava, typická pro anolisy. Tělo už však svým robustním tvarem připomíná spíše chameleona. Chameleolisové se mohou stejně jako chameleoni koukat každým okem jinam. K týlu hlavy je přirostlý kožní lem, který je u samců výraznější, stejně jako skrytý hrdelní lalok. Tyto své „chlouby“ při vzrušení nafukují a používají k lákání samiček, bojům o partnerku nebo k zastrašení predátora. Povrch těla je pokryt nestejně velkými šupinami. Hlavu zdobí lišta kostěných štítků a hrdelní hřeben měkkých trnů, který tomuto druhu dal jméno. Základní barva chameleolisů je světle šedá, jsou však schopni do jisté míry přizpůsobit barvu těla okolnímu prostředí v odstínech šedé a hnědé barvy. Evoluce těmto tvorům nadělila „multifunkční“ končetiny s pěti prsty, které jsou zakončeny drápy, ale najdeme na nich také přísavné lamely. Chameleolisové tak mohou bez problému šplhat po hladkém i hrubém povrchu a případně si mohou pomoct ocasem, který je v poslední třetině chápavý. V přírodě se chameleolisové živí především plži, jejichž schránky drtí silnými čelistmi a od měkké tkáně oddělují černým lepkavým jazykem. 

 

  Chov

 

  kluk.jpgK chovu jednoho páru postačí terárium o velikosti 100x50x50 cm, ideálně s pozadím ze tří stran. Do terária umístíme větve a velké množství rostlin, které tvoří úkryt a udržují v teráriu vlhkost. Na dno je vhodné použít rašelinu a na ni položit hrubší kůru. Terárium je nutné několikrát denně rosit kvůli udržení vlhkosti a také proto, že chameleolisové většinou nepijí stojící vodu, pouze olizují kapky. Mohou se ale případně naučit pít z napáječky pro hlodavce. V teráriu udržujeme teplotu okolo 28 °C s nočním poklesem na 20 – 22 °C. UVB záření není nutné, jelikož se zdržují ve stinných místech, skrytých před paprsky slunce.

 

 Potrava

 

 Chameleolisy krmíme cvrčky nebo šváby a alespoň občas podáme menší plže, například páskovky. Můžeme jim také zpestřit jídelníček červy nebo měkkým ovocem, například banány. Samozřejmostí je vitaminová směs obsahující především vitamín D3 s vápníkem, popřípadě jako zdroj vápníku postačí drcená sépiová kost.

 

 

  Rozmnožování

 

 Samce a samice chováme do pohlavní dospělosti (cca 1 rok u samic) odděleně. Páření může probíhat téměř po celý rok, samice pak snáší jedno nebo dvě vajíčka v intervalu 2 – 16 dní. Za rok je schopná naklást až 60 vajec. Při inkubační teplotě 25 – 28 °C se po 50 – 60 dnech líhnou mláďata o velikosti cca 8 cm. Mláďata odchováváme jednotlivě ideálně v plastových boxech nebo teráriích o velikosti 25x25x25 cm a krmíme octomilkami popřípadě mikrocvrčky. Na dno boxu (terária) je vhodné umístit navlhčený ubrousek a vybavit ubikaci větvičkou ke šplhání. V tomto provizorním teráriu tak máme perfektní přehled o tom, jak zvíře přijímá i vylučuje potravu a můžeme tak snadno pozorovat případné poruchy či nemoci. Pohlaví lze rozeznat již u čerstvě vylíhlých jedinců díky přítomnosti (samec) nebo absenci (samice) zvětšených postanálních šupin.

V České republice jsou běžně k sehnání druhy Ch. barbatus a Ch.porcus, a jejich pořizovací cena se pohybuje okolo 3000 Kč za pár.