Jdi na obsah Jdi na menu

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)

7. 2. 2013

img_3144.jpg

Říše: živočichové (animalia)

Kmen: strunatci (chordata)

Podkmen: obratlovci (vertebrata)

Třída: plazi (reptilia)

Řád: šupinatí (squamata)

Podřád: ještěři (Sauria)

Čeleď: chameleonovití (Chamaeleonidae)

Rod: chameleon (Chamaeleo)

 

Popis

Sameček chameleona jemenského měří až 60 cm a jeho hlavu zdobí až 6 cm vysoká přilba. Zdravý, nestresovaný samec má tyrkysovou barvu se čtyřmi svislými žlutozelenými pruhy, modravými skvrnami a hnědými proužky. Sameček má od mládí na zadních nohách ostruhy. Samice dorůstají daleko menších rozměrů. Průměrná délka těla samic je kolem 35 cm, samice nemá tak výraznou barvu, menší přilbu a ostny na krku. Samice mají nejštastěji zelenou barvu s bílými skvrnami. Kolik se takový chameleon dožívá? Pokud budete mít samici, která bude hodně snášet vajíčka dožije se kolem 2 let. V případě že je sama v teráriu dožívá se až 3 let. Samci žijí přibližně dvojnásobně déle než samičky a to 5-6 let. 

Rozšíření

Chameleoni žijí v Jemenu (odtud druhový název) a Saúdské Arábii na náhorních plošinách, na březích řek a jezer případně v pobřežních oblastech. Suché podnebí.


Zobrazit místo Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) na větší mapě


 

Potrava

Chameleon jemenský je především masožravý druh, proto ho krmíme cvrčky, mouchami a sarančaty. Hmyz obalujeme ve vitamínových směsí a vápníku. Chameleon nepohrdne ani zelenou stravou, bez problémů přijímají strouhanou mrkev, listy a květy pampelišek, čínské zelí, jablko. Zvířata se snažíme nepřekrmovat, tloustnou a pro jejich zdraví to není dobré. 

Chov

Jedná se o zvíře, které všechen svůj čas tráví na větvích stromů a keřů. Tomu musíme přizpůsobit také prostor, ve kterém chceme chameleony chovat. Ideální pro jednoho jedince je terárium vysoké alespoň 90 - 120 cm, kdy platí že čím vyšší tím lepší, alespoň 70 cm hluboké a 100 cm široké. V teráriu musí být umístěné větve a vyhřívací lampy, pod které si chameleoni zalezou. Teplota by se měla pohybovat od 28-32 °C přes den s nočním poklesem na 20-25 °C. Na dno umístíme písek a každé ráno terárium porosíme. Chameleoni nepijí vodu z misky, ale olizují kapičky na listech rostlin a ze stěn terária. Vzdušná vlhkost 50-65%. Nikdy nechováme společně 2 samce!!! Vždy by měl mít samec v teráriu 2 samičky. 

Choroby

Chameleoni patří k velmi náchylným tvorům na různá onemocnění. K správné formě pomůžeme chameleonovi s kvalitním teráriem, které napodobuje jeho domovinu. Druhy odchycené v přírodě trpí na parazity. U chameleona může nastat zácpa, tu poznáme tak, že má nafouklé břicho, je apatycký a v teráriu nevidíme exkrementy. Řešíme koupelí ve vlažné vodě. Častým problémem je špatné svlékání kůže, kdy zůstávají na těle kousky staré kůže. Vyřešíme vyšší vzdušnou vlhkostí. Mezi další choroby patří výhřez kloaky či hemipenisu u samců, tento problém není dobré řešit doma, ale u veterináře. Zadržená vejce jsou další nepříjemností, která může potkat chovatele, který se pokusil o odchov. Doma s tím nic neuděláme, musíme za veterinářem. Poměrně častou chorobou je odvápnění, zvířeti ochabují svaly, špatně se drží na větvích, třes těla, růst křivých kostí. Léčbu začneme zvýšeným přísunem vápníku  a vitamínu D a pořízením UVB žárovky. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)