Jdi na obsah Jdi na menu

Leguánek modrý (Sceloporus cyanogenys)

25. 2. 2014

img_3908.jpg

 Popis

Kolem 35 cm velcí ještěři, z toho připadá na ocas asi 40% celkové délky. Mají velice výrazné kýlnaté šupiny. Základní zbarvení je okrové s kovovým leskem. Kolem krku se táhne černě lemovaný bílý obojek.

Výskyt

Kamenité a písečné biotopy v Mexiku a jižním Texasu.

Chov

Jedná se o velice teritoriálního ještěra, teritoriální chování se projevuje hned od mládí. Jedinci se v mém novém teráriu dorozumívali kýváním hlavou a kliky a několika kousnutími do ostatních členů terária. Po několika hodinách, kdy si terárium rozdělili byl klid a zatím jsem nepozoroval v chovné skupině 1,2 nějaké souboje. Při větším počtu samců by to zřejmě hladký průběh nemělo. 

img_3841.jpg

Leguánci jsou velice aktivní a neustále pobíhají po teráriu, od toho se odvijí i velikost terária u kterého by minimální rozměry pro skupinu 1,2 měly být 80X50X50 ideálně však 100X50X50 samozřejmě i zde platí čím větší tím lepší. Velice vhodné je leguánkům udělat pozadí imitující pískovcovou skálu. Do terária umístit množství kamenů, nesmíme však zapomenou je kvalitně uchytit, aby nedošlo k usmrcení ještěra. Dno terária pokrývá jemný písek. Teplota se pohybuje kolem 29°C pod výhřevnou lampou až 45°C nutné je UVB záření. Noční pokles je vhodný na 20°C. Terárium rosím trochu ráno a hlavně večer. Pro úspěšné rozmnožování je nutné ještěry po dobu 4-8 týdnů zimovat při 10°C, během zimování je důležité hlídat správnou vlhkost.

Leguánci jsou zajímaví tím, že jsou živorodí, samice rodí po zimování 4-18 živých mláďat. 

Potrava

Hmyz, cvrčci, švábi, mouční červi. Jsou velmi žraví.

 

Náhledy fotografií ze složky Leguánek modrý (Sceloporus cyanogenys)