Jdi na obsah Jdi na menu

Varan stepní (Varanus exanthematicus)

10. 3. 2012

Varan stepní (Varanus exanthematicus)varan.jpg

Říše:            živočichové (Animalia)
Kmen:         strunatci (Chordata)
Podkmen:  obratlovci (Vertebrata)
Třída:          plazi (Reptilia)
Řád:            šupinatí (Squamata)
Podřád:      ještěři (Sauria)
Čeleď:        varanovití (Varanidae)
Rod:            varan (Varanus)

 

Popis

Varan stepní je pozemní ještěr nemalého vzrůstu. Dorůstá až 150cm, v zajetí však dosahuje většinou okolo 1m. Má šedohnědou barvu s pravidelnými řadami skvrn a velkými kulatými šupinami na krku.V dospělosti převážně pískově okrové s náznaky příčného skvrnění až pruhování. Naproti tomu mláďata jsou svrchu žlutohnědá s bělavými a tmavě obroubenými skvrnami na hřbetě a tmavými příčnými pruhy na ocase. Spodek těla je světlý až bílý s náznaky příčných proužků hnědé barvy. Má krásnou hlavu s dlouhým ‑ hadím jazykem, se kterým ochutnává vše, co se mu dostane pod nos.

Rozšíření

Žije na savanách ve střední a západní Africe. Jsou to samotáři, samci a samice se vyhledávají jen v době páření, můžeme je však chovat i v párech.


Potrava

Mláďata krmíme hmyzem, cvrčky, sarančaty, šváby. Větší varany holaty a malými myšmi.

Rozmnožování

Pro rozmnožovací chov bude lépe zvětšit podlahovou plochu terária alespoň na dvojnásobek. Rozmnožování je v přírodě řízeno vlhkostí, tedy obdobím sucha a deštů. Samičky snáší 20 - 30, vyjímečně až 50 vajec, která ukládají do předem vyhrabané nory. Inkubace při teplotách 29 - 31 °C trvá 130 - 190 dní.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Varan stepní (Varanus exanthematicus)