Jdi na obsah Jdi na menu

Čolek mramorovaný (Triturus marmoratus)

16. 10. 2012

p9223230.jpg

Samice čolka mramorovaného dorůstají až 16 cm a jsou tak o trošku větší než samci. Kůže čolků je černá se světle zelenými skvrnami po těle. Břicho je světlé s malými bílými skvrnami. Od ocasu kopíruje páteš oranžový pruh. Samcům během vodní fáze naroste vysoký hřbetní a ocasní hřeben. Samice se nemění.  Je nemožné si tyto velké čolky splést s nějakým jiným druhem. Po skončení období rozmnožování čolci opuštějí vodu, samcům mizí hřebeny a kůže se stává pro vodu odpuzujíci. 

Svoji domovinu má Triturus marmoratus na Pyrenejském poloostrově, zasahuje však i na jih Francie. Vyskytuje se v nadmořských výškách od 0-1800 m.n. m., v horách středního Španělska se udává výskyt až 2100 m nad hladinou moře.

Páření probíhá ve vodě, kdy samec předvádí samici své tance. Doba rozmnožování je závislá na zeměpisných podmínkách. Samice balí jednotlivě vejce do listů vodních rostlin. Samice má v jedné snůšce až 380 vajec o průměru 2mm. Pohlavní dospělosti dosahují kolem pátého roku života. Ocasatí obojživelníci jsou dlouhověká zvířata, nejinak je tomu také u Čolka mramorovaného který se dožívá 15 let, v zajetí až 25 let. Během vodní fáze jsou čolci aktivní přes den. V období, kdy se zdržují na souši jsou naopak nočními tvory. 

p9223226.jpg

Potravu pro čolky představují různé druhy bezobratlých živočichů, žížaly, menší larvy jiných čolků i larvy stejného druhu. 

Chov těchto překrásných evropských čolků nečiní žádný problém. K chovu postačí akvaterárium s možnostmi úkrytu. Výška vodní hladiny může být až 25 cm. Nejvhodnější jsou kusy kůry a mech. Při větší nádrži můžeme chovat několik jedinců společně. Teplota v nádrži by neměla překročit 25°C. Optimální teplota je 18-23°C. K zimování je nutné čolkům postupně snížit teplotu na 5-10°C a kontrolovat vlhkost, aby nám chovanci nevyschli. Před zimováním nedáváme potravu, abychom zabránili hnití ve spomaleném trávicím traktu. Jako potravu podávám sekané žížaly a drobnější vodní hmyz. 

 

Náhledy fotografií ze složky Čolek mramorovaný (Triturus marmoratus)