Jdi na obsah Jdi na menu

Pačolek čínský (Paramesotriton chinensis)

Tento poměrně velký čolek (až 15 cm) se společně s Čolkem pyskatým a Čolkem východním často objevuje v čínských obchodech s domácími mazlíčky. Přesto že to naznačuje, že tento druh je v přírodně hojný, nemůžeme si tím být jistí, protože nejsou prováděny žádné výzkumy populací ve volné přírodě. Pačolek čínský má robustní tělo a velmi drsnou kůži. Základní zbarvení dospělce je olivově zelené a juvenilní jedinci jsou pak černý s malými žlutými skvrnami. Jejich bříška jsou černá se skvrny oranžovými. V období rozmnožování mají samci stříbrno - bílý pruh na ocasu a zduřelou kloaku s papily. Samci bývají zpravidla menší než samice. 

Obývá především území východní Číny, kde vyhledává široké kamenité říčky s rychle tekoucí vodou na úpatí hor, obklopené keři a stromy. Dno je nejčastěji písčité. Žijí převážně ve vodě kde se schovávají pod kameny, ale můžeme je nalézt také na souši, za předpokladu vlhkého počasí. V přírodě se živý žížaly, vodním hmyzem a šneky.  

Pozorování v zajetí ukázali, že v době rozmnožování je pačolek velmi agresivní. Toto chování je nejspíš způsobeno obranou teritoria. Jako u jiných druhů čolků, samice klade vajíčka jednotlivě na listy rostlin, na jednom listu však může být i více vajíček. Vajíčka jsou poměrně velká a larvy které se znich vylíhnou jsou celé černé.

Pačolky chováme ve větších nádržích, kde 75% tvoří voda. Hladina vody by měla být alespoň 10 cm a teplota by neměla překročit 20°C. Na dno vodní části můžeme umístit písek či jemný štěrky. Velmi vhodné jsou kameny, pod které si pačolci mohou schovat. Suchou část můžeme vytvořit z lignocelu a pokud nemáme uspůsobené terárium jinak, je vhodné ho dát do nějaké nádoby, aby příliš neznečišťoval vodu. Na lignocel ještě ideálně umístíme mech. Pačolky krmíme žížaly či vodním hmyzem. 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pačolek čínský (Paramesotriton chinensis)