Jdi na obsah Jdi na menu

Rosnička včelí (Trachycephalus resinifictrix)

22. 2. 2012

165649_155026044545855_100001153822680_273829_8349763_n.jpg

Rosnička včelí (Trachycephalus resinifictrix)

 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Řád: žáby (Anura)
Čeleď: rosničkovití (Hylidae)
Rod: Trachycephalus

 

Popis

Rosničky včelí jsou poměrně velké žáby, dosahující velikosti 6-10 cm. Dospělé žáby jsou zbarveny do lehce šedé barvy s hnědými nebo černými pruhy, zatímco mláďata jsou zbarvena více kontrastně, nejčastěji bílou a černou. Jak rosničky stárnou jejich kůže se stává hrbolatější. Prsty jsou zakončeny velkými modrozelenými přísavkami. V angličtině se rosničky včelí nazívají Amazon Milk frog, tedy mléčné žáby a to kvůli svému sekretu, který vypouštějí z kůže.

Výskyt

Amazonský prales, žije na stromech v blízkosti pomalu tekoucích vod.

Potrava

Cvrčci, červi, mouchy, sarančata, holata, můry.

Terárium

Terárium by mělo být hodně zarostlé rostlinami a měly by tam být i nějaké větve, žáby přes den rády odpočívají na listech rostlin. Na dno je dobré umístit hrubší písek. Nesmí chybět bazének, do kterého se rosničky rády občas naloží. Velikost terária je optimální pro pár 40*60*40(d*v*š*). Rosničky jsou výborní akrobaté, kteří jsou schopni lovit i za letu a při setmění skáčou po teráriu jak zblázněné.

Rozmnožování

Pro úspěšné rozmnožování je potřeba napodobit období sucha a dešťů. V období sucha rosíme jen 3x týdně, v období dešťů i nekolikrát denně. Po týdnech častého rosení přemístíme pár do terária, na jehož dně je přibližně 10 cm vody. V teráriu by neměl chybět ostrůvek v podobě větve, kořenu, či kamene. K páření dochází v noci, kdy samice vypouští shluky vajíček, které samec oplodňuje. Vývoj je rychlý, vodu s vajíčky musíme provzdušňovat. Za cca 3 dny se líhnou pulci. Krmíme je sušenou potravou pro ryby a drobným živým hmyzem (octomilky). K přeměně dochází za 35-45 dnů. Pohlavně dospívají okolo dvou let. Samci jsou obvykle menší než samice.