Jdi na obsah Jdi na menu

Brachypelma albopilosum

15. 12. 2012

Zbarvení Brachypelmy albopilosum není nikterak zajímavé, jedná se o pavouky s hnědočernými chlupy. Dlouhé světle hnědé chlupy vyrůstají na nohou a zadečku. Velikost tohoto sklípkana v dospělosti se pohybuje kolem 8 cm.

Jeho domovinou jsou pralesy Hondurasu, Kostariky a Nikaragui vyskytuje se podél řek. Brachypelma albopilosum je pozemní sklípkan, najdeme ho pod kusy kůry a kameny rád si hloubí menší nory, do kterých zalézá během dne. Jde o nočního predátora, který čeká před svým krytem na kořist. Živí se bezobratlými i malými obratlovci. Při přiblížení kořisti se jí pavouk zmocní rychlým pohybem, vstříkne do ní jed, který kořist paralizuje a začne pomalu rozkládat na výživnou kaši. Samice mají v kokonu 300-700 vajíček. Malí pavoučci se líhnou přibližně za 8 týdnů při teplotě 26°C. Samice se dožívají přibližně 15 let. 

Pro chov tohoto sklípkana postačí terárium s rašelinou či lignocelem. Já používám borový troud, vypadá to velice pěkně a žádné problémy se nevyskytly. Rozhodně by neměla chybět mělká miska s vodou, tento pavouk poměrně hodně pije. Dávejte pozor na dobré zabezpečení terária, i když se jedná o pozemního sklípkana umí velice dobře lézt po skle!

 

Náhledy fotografií ze složky Brachypelma albopilosum