Jdi na obsah Jdi na menu

Typy terárií pro sklípkany

9. 6. 2012

Máme pozemní sklípkany, kam patří rody Brachypelma, Aphanopelma, Acanthosthuria, Lasiodora, Nhandu atd., dále druhy které se zdržují v korunách stromů a na větvích tam patří například rody Avicularia, Poecilotheria, Psalmopoeus, Stromatopelma a třetím typem sklípkanů jsou ti, kteří si budují nory tam patří africké rody Hysterocrates či Citharischius

Terárium typ A pro stromové sklípkany

Terárium by mělo mít dostatečnou výšku. Vhodná velikost půdorysu je 25 X 25 cm a na výšku 30-40 cm, rozhodně ne nižší. Do takového terária umístíme silnější větev, pokud je to možné tak ve tvaru Y. Jako substrát používám lignocel smíchaný s rašelinou, nebo jen čistý lignocel. Substrát by neměl u stromových druhů nikdy vyschnout vlhkost udržujeme 70-90%.  Můžeme umístit živou rostlinu jako ficus repens nebo scindapsus. Já používám umělé rostliny jsou totiž velmi nenáročné! Terárium 2X týdně rosím, pavouci tak doplňují tekutiny. Teplota by se měla pohybovat kolem 25°C, záleží na druhu.

Terárium typ B pro pozemní sklípkany

Velikost pozemního terária by měla být aspoň 30 X 30 cm pro větší druhy jako je Theraphosa, Lasiodora 40 X 40 cm. Výška terária není důležitá, ale 

12.jpg

nemělo by být vysoké protože pavoukovi při šplhání hrozí poranění.

 Pozemní pavouci jsou těžcí a při pádu ze stěny terária jim může prasknout abdomen. Jako substrát používám rašelinu smíchanou s mechem nebo lignocel či borový troud. Jako dekoraci kousek kůry, silnější větev, suché listy, mech. Pozor na kameny, které by mohly zavalit pavouka!. Napáječka v podobě mělké misky neměla chybět, musí se ale obnovovat, neboť sklípkan si ji téměř každý den zaneřádí podkladem. V teráriích zemního typu držím okolo napáječky vlhký kout, sklípkan si ho v době svlékání najde. Teplota standartní 25°C.

Terárium typ C pro podzemní druhy

Nejlepší je celoskleněné terárium podobné typu A, avšak s přístupem shora. Jako podklad poslouží rašelina smíchaná s lesní hrabankou. Při zařizování terária můžete noru předpřipravit. Aby jste pavouka mohli pozorovat zahrabejte kousek kůry podle skla, tak aby vznikla nora. Pavouk ji, ale nemusí přijmout. Výška podkladu by měla být minimálně 20 cm.